تبلیغات
MUSIC MY LOVE - افکت های صوتی Reverb
 
MUSIC MY LOVE
صفحه نخست            تماس با مدیر            پست الکترونیک           RSS            ATOM
" ریورب "حسی از چگونگی آکوستیک محل یا آمبیانس و فضای محیط را بر صدای سازها یا کلام می افزاید. برای دانستن چگونگی انجام آن، احتیاج به فهم چگونگی رخ دادن Reverb در یک اتاق واقعی داریم. Reverb طبیعی در یک اتاق، مجموعه ای از چندین صدای منعکس شده است که تداوم صدای اولیه را می سازند و به تدریج کاهش یافته و میرا میشوند. این انعکاسات به گوش ما می گویند که برای مثال در حال شنیدن صدا در اتاقی بزرگ یا اتاقی با سطوح داخلی سخت هستید. برای نمونه صدایی که بلافاصله پس از فریاد زدن در یک استادیوم ورزشی خالی می شنوید Reverb است. جلوه صوتی Reverb، صدا را در مکانی بسته همچون یک کلوب و یا سالن اجرای موسیقی، شبیه سازی می کند. این کار به وسیله تولید اتفاقی چندین بازآوا انجام می گیرد. این بازآواها آنقدر زیاد و سریع هستند که گوش قادر به تفکیک آنها نیست.
Reverb
و Echo مانند هم نیستند. Echo تکرار یک صدا است (HELLO hello hello hello) اما Reverb کاهش تدریجی صدا استHELLO-oo-oo-oo)
Reverb
دیجیتالی هم در دستگاه مخصوص مولد Reverb و هم به عنوان قسمتی از یک دستگاه پردازشگر مولد جلوه های صوتی ویژه، قابل دسترس است. Reverb دیجیتالی تعداد زیادی الگوی پساوایی دارد که به عنوان برنامه ها یا الگوریتم هایی ذخیره می شوند.
با چنین دستگاههایی میتوان چگونگی صدا در اتاقی کوچک، اتاقی بزرگ و یا اتاقی که فرکانسهای پایین را تقویت و فرکانسهای بالا را تضعیف می کند شبیه سازی کرد. الگوریتم های Reverb که در آنها شدت سیگنالهای تاخیری زیاد است نسبت به الگوریتم هایی که شدت سیگنالهای تاخیری در آنها کم است، صدای صافتری دارند. برخی از انواع Reverb این مکان را به شما می دهند که فرکانسهای بالای 5 کیلوهرتز را قطع کنید این امر صدا را همچون اتاقهای واقعی، طبیعی تر میکند.
اگر از جلوه خاص Plate reverb استفاده کنید درخشش تکرار صدا از یک صفحه فلزی نازک شبیه سازی می شود که رایج ترین نوع جلوه ویژه صوتی در استودیوهای حرفه ای است.
برخی دستگاههای مولد افکت های صوتی به شما امکان میدهند کیفیت تن صدا، زمان فرود صدا و دیگر پارامترها را تنظیم کنید. جلوه های صوتی غیر طبیعی مانند " فرود غیر خطی صدا"
(Nonlinear decay)
، " ریورب معکوس reverse reverb " که قبل از فرود صدا افزایش می یابد و یا
Gated reverb
نیز قابل دسترسی هستند. در Gated reverb اندکی پس از رسیدن یک نت ضربه ای، پسآوایی به طور ناگهانی قطع می گردد. این افکت اغلب برای ساز "اسنر درام" استفاده میشود.
Pre-delay
یا Pre-reverb delay (تاخیر پس از پساوایی) جلوه دیگری است که در برخی از دستگاهها وجود دارد. این جلوه صوتی یک تاخیر کوتاه (30 تا 100 میلی ثانیه) قبل از پسآوایی است و تاخیری را که قبل از شروع Reverb در یک اتاق واقعی رخ می دهد، شبیه سازی میکند.
هر چه میزان افکت صوتی Pre-delay یا Pre-reverb delay بیشتر باشد اتاق بزرگتری تداعی می شود.
اگر دستگاه مولد Reverb شما این جلوه صوتی را ندارد، میتوانید با اتصال یک دستگاه مولد delay بین Aux-Send از میکسر و ورودی دستگاه افکت reverb آن را ایجاد کنید.
برای اتصال یک دستگاه Reverb به میکسر، Aux-Send میکسر را با کابلی به ورودی دستگاه Reverb وصل نمایید. سپس یک کابل دیگر (دو کابل برای استریو) را از خروجی دستگاه Reverb به جک مربوط به Aux-return میکسر متصل کنید. کنترل کننده ترکیب را در روی دستگاه Reverb
روی حالت wet یا reverb تنظیم کنید. دگمه مربوط به Aux-return در حدود دو سوم مقدار کلی آن، و میزان Reverb در هر ترک صوتی را با دگمه های مربوط به Aux-Send تنظیم نمایید. سطح سیگنال مربوط به Aux-Send را تا حدود 0VU نگه دارید و سپس سطح سیگنال مربوط به
Aux-return
را برای مقدار پسآوایی دلخواه به دقت تنظیم کنید.
معمولا صدای خواننده همراه با پسآوایی ارائه می شود اما در برخی صدابرداریها صدای خوانندگان به طور عمدی خشک (Dry) و بدون Reverb ضبط گردیده است.
برای صدای Surround ریورب های دیجیتالی چند کانالی به صورت سخت افزاری
و نرم افزاری در دسترس است. برای مثال:
Eventides orville
Sonys DRES777
TC Electronics system 6000
Lexicon 960L
louds realverb 5.1 pro tools plug-in
و Surround reverb Plugins for Steinberg's Nuendo


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
..::SAEID TANHA::.

سایت بهاربیست

قالب وبلاگ

.::MUSIC MY LOVE::.
کدهای رایگان وبلاگ
...:::S A E I D . T A N H A:::... .::MUSIC MY LOVE::. .::SAEID TANHA::.
Pichak go Up
فال امروز